Posted on Leave a comment

Bekçilik sınavı baraj puanı kaçtır?

Bekçilik sınavı 3 aşamadan oluşan bir sınavdır. 3 aşama içinde yazılı sınav (test usulü), fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavı vardır. Adayların bekçilik sınavında başarılı sayılabilmesi için öncelikle ilk aşama olan testten 50 ve üzeri puan alması gereklidir.Yani yazılı sınav baraj puanı 50 dir. Yazılı sınavdan yani testten 50 ve üzeri alan aday bir sonraki aşama olan fiziki yeterlilik testine katılmaya hak kazanır. Fiziki testinin baraj puan sınırı ise 60 dır.Fiziki yeterlilik testinde koşu, şınav, barfiks gibi aşamalar vardır,bununla ilgili detaylı fiziki yeterlilik testi içeriğini ilerleyen günlerde sizinle paylaşacağız.
Fiziki yeterlilik testinden de başarılı olan aday mülakat sınavına katılmaya hak kazanır. Mülakat sınavıda kişinin temsil kabiliyeti, kendini ifade edebilme yeteneği, genel kültür düzeyi ve hitabet yeteneği gibi özellikleri ölçülür. Bu aşamayı da geçen adayın bekçilik sınavı puanı hesaplanır. Mülakat sınavı baraj puanı ise 70’dir.
Peki bekçilik sınavı başarı puanı nasıl belirlenir. Bekçilik sınavı başarı puanı yazılı yani test sınavında alınan puanın %25 i, fiziki yeterlilik testi sınavında alınan puanın yine %25 i ve mülakatta alınan puanın %50 si olarak belirlenir ve bu oranlara denk gelen puanlar toplanarak bekçilik sınavı başarı puanı oluşur. Adaylar bu son puanlarına göre sıralanarak alınacak kontenjan miktarınca kişi belirlenir ve ataması yapılır.

Baktığımız zaman her aşama önemli olmakla birlikte mülakatın önemi diğerlerine göre daha fazla.Çünkü diğerleri başarı puanına %25 etki ederken mülakat başarı puanına %50 etki etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir